Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grudziądz: Pożegnanie pułkownika

Data publikacji: 2017-11-28, Data modyfikacji: 2017-11-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Grudziądz: Pożegnanie pułkownika

Zgodnie z ostatnią wolą płk Zbigniewa Makowieckiego część jego prochów spoczęła w Grudziądzu. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 27 listopada. 

W uroczystości udział wzięli m.in. córka Zbigniewa Makowieckiego Krystyna Makowiecka, w imieniu Prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego wiceprezydent Marek Sikora, przedstawiciele Garnizonu Grudziądz z dowódcą płk Krzysztofem Tokarczykiem na czele, Prezes Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej Karola Skowrońska oraz członkowie Fundacji, reprezentanci pułków kultywujących tradycje kawaleryjskie, mieszkańcy i uczniowie. 

Mszy św. przewodniczył proboszcz Parafii pw. Świętego Mikołaja Biskupa ks. kanonik Dariusz Kunicki, z kolei ceremonię na cmentarzu poprowadził kapelan Garnizonu Grudziądz ks. mjr Artur Majorek. 

„Gdy płk Zbigniew Makowiecki przybywał do swojej Alma Mater odnosiło się wrażenie,
że uroczystości związane ze Zjazdami otrzymywały kawaleryjskiego ducha
i nabierały ułańskiego kolorytu. Jako człowiek znany był ze swojej życzliwości
i dobrego serca. Dla nas był nie tylko świadkiem historii, ale przede wszystkim prawdziwym bohaterem” – mówił wiceprezydent Marek Sikora podczas ceremonii pogrzebowej w Bazylice Mniejszej. 

Przypomnijmy, płk Zbigniew Makowiecki urodził się 11 kwietnia 1917 r. w Petersburgu. Jest absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, rocznik 1935-1936. Oficer 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i Pułku 3. Strzelców Konnych. Walczył w kampanii wrześniowej od Augustowa do Kocka. W niemieckiej niewoli więziony był m.in. w zamku Colditz. Pod koniec wojny w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie walczył w 10. Pułku Dragonów 10. Brygady Kawalerii Pancernej I. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. 

Po wojnie ukończył studia i został na emigracji w Anglii. Przez wiele lat pracował w londyńskiej firmie Unilever. Aktywnie działał w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego i w Zrzeszeniu Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej (w latach 2008 - 2013 r. jako prezes). 

Od 1991 r. był członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Po 1990 r. aktywnie włączył się w przekazywanie tradycji Polskiej Kawalerii zarówno jednostkom Wojska Polskiego, jak również powstającym licznie oddziałom kawalerii ochotniczej. Przez wiele lat, (do 2013 r.) będąc Prezesem Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej w Londynie, weryfikował wnioski stowarzyszeń i kół pułkowych w sprawie dziedziczenia tradycji poszczególnych pułków przedwojennej kawalerii. Wydał kilkadziesiąt „patentów”. 

Uczestniczył w świętach pułkowych, a także w Zjazdach Kawalerzystów II RP, które od 1989 r. odbywają się w Grudziądzu. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polskie, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi. Do stopnia pułkownika został mianowany 11 września 2017 r. Zmarł w Londynie 24 października 2017 r. 

Prochy płk Zbigniewa Makowieckiego spoczęły na cmentarzu parafialnym w alei, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy z 1939 r.

UM Grudziądz, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

  Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

  Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola