Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

PODPISANIE UMOWY NA ZAKUP AUTOBUSÓW

Data publikacji: 2022-04-02, Data modyfikacji: 2022-04-02
A A AWydrukDrukuj  
 
PODPISANIE UMOWY NA ZAKUP AUTOBUSÓW

17 autobusów elektrycznych marki Solaris zasili flotę komunikacji miejskiej w Grudziądzu w pierwszym kwartale 2023. Na mocy przetargu, rozpisanego przez MZK Grudziądz, Solaris dostarczy do miasta nie tylko innowacyjne pojazdy, ale także infrastrukturę ładowania.

Wraz z realizacją inwestycji około 25% floty autobusowej w Grudziądzu będzie elektryczna. 1 kwietnia 2022 roku władze Miejskiego Zakładu Komunikacji w Grudziądzu podpisały z przedstawicielami firmy Solaris Bus & Coach sp. z o.o. umowę na dostawę 17 autobusów elektrycznych. Przetarg otworzył nowy, elektryczny rozdział w historii transportu publicznego Grudziądza. Co ważne, kontrakt obejmuje nie tylko dostawę pojazdów, ale i urządzeń do ich ładowania – w tym także ładowarek pantografowych. Autobusy wraz z infrastrukturą zostaną dostarczone do miasta w pierwszym kwartale 2023 r. Ta imponująca, warta ponad 40 milionów złotych inwestycja sprawi, że około 25% floty autobusowej w Grudziądzu będzie bezemisyjna.
 
Pojazdy, na które zdecydował się miejski przewoźnik, to najpopularniejsze modele w bezemisyjnej ofercie Solarisa – Urbino 12 electric. Elektryczne autobusy marki Solaris już dzisiaj jeżdżą w 19 państwach w blisko 100 miastach. Do tego grona niebawem dołączy Grudziądz.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że doszło do podpisania umowy i liczę na jej sprawną realizację. Pozyskanie przez miejską spółkę 17 autobusów elektrycznych to bardzo istotna sprawa, która wpłynie pozytywnie na wiele aspektów życia w naszym mieście. Przede wszystkim to kolejny krok w kierunku rozwiązań ekologicznych, co bezpośrednio wpływa na jakość powietrza, jakim oddychamy. Konsekwentnie dbamy o środowisko i zakup tych wozów doskonale wpisuje się w prowadzoną przez nas politykę proekologiczną  - powiedział Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza.

- Cieszymy się, że dzięki tej inwestycji miejskiej, możemy przyczynić się do obniżenia emisji spalin w Grudziądzu. Pierwsze autobusy elektryczne zostaną skierowane do obsługi linii komunikacyjnych w naszym mieście pod koniec I kwartału roku 2023, tym samym wycofanych z eksploatacji zostanie 17 najstarszych pojazdów z naszej floty. Zakup 17 bezemisyjnych autobusów elektrycznych, 5 ładowarek pantografowych szybkiego ładowania oraz 9 ładowarek plug-in wolnego ładowania zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z programu Zielony Transport Publiczny edycja I – dodał Paweł Maniszewski, Prezes Miejskiego Zakłądu Komunikacyjnego w Grudziądzu.
- Bardzo cieszę się, mogąc obserwować, jak elektromobilność wkracza dziś do Grudziądza. Ta odważna inwestycja władz miasta i MZK udowadnia, że to mieszkańcy i jakość ich życia są stawiani na pierwszym miejscu. Jestem przekonany, że elektromobilność to droga ku przyszłości i droga do czystego, zrównoważonego miasta. To, że nasza firma może być częścią historii innowacyjnego transportu w Grudziądzu jest dla mnie ogromnym powodem do dumy - powiedział Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o., odpowiedzialny za obszary sprzedaży, marketingu i After Sales.
 
Całkowicie bezemisyjne Urbino 12 electric, które zasilą transport w Grudziądzu, będą czerpać energię z baterii o pojemności ponad 250 kWh. Magazyny energii są przystosowane zarówno do ładowania niższymi mocami za pomocą plug-in, jak i szybkiego procesu – Opportunity Charging. W mieście będzie dostępnych 9 ładowarek zajezdniowych oraz 5 ładowarek z tzw. pantografami odwróconymi, czyli urządzeniami zamontowanymi na stacji ładowania, które obniżają się na autobus. Za napęd pojazdu będzie odpowiadał silnik centralny o mocy 180 kW.
Pasażerowie z pewnością docenią zalety podróżowania autobusami elektrycznymi, takie jak brak spalin czy cicha praca silnika elektrycznego. Klimatyzowane, przestronne wnętrze pojazdu będzie wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej i monitoring. W pojeździe przewidziano 26 miejsc siedzących. Dla dodatkowego komfortu pasażerów Urbino electric zostaną wyposażone w ładowarki USB.
 
Przewoźnik zadbał także o bezpieczeństwo. Elektryczne Solarisy będą posiadać system monitorowania martwego pola, który za pomocą czujników ultradźwiękowych da sygnał kierowcy o znajdujących się w tej przestrzeni obiektach.
 
Zamówione 17 sztuk Urbino 12 electric będą pierwszymi autobusami elektrycznymi na transportowej mapie Grudziądza. Solaris jest obecnie największym producentem pojazdów bezemisyjnych dla transportu publicznego w Europie. Polska jest dla producenta niezwykle ważnym rynkiem pod względem sprzedaży autobusów elektrycznych. Niemal połowa autobusów Solarisa, zakupionych przez polskich przewoźników w 2021 roku, jest napędzana energią elektryczną.
, Źródło artykułu: Urząd Miejski w Grudziądzu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

    Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

    Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

    Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola