Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grudziądz: Ogród wojewódzkim zabytkiem

Data publikacji: 2018-01-11, Data modyfikacji: 2018-01-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Grudziądz: Ogród wojewódzkim zabytkiem

Ogród Botaniczny położony nad kanałem Trynka został wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Wniosek o wszczęcie procedury Prezydent Grudziądza Robert Malinowski złożył w listopadzie 2016 r. Decyzję w tej sprawie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przypomnijmy, idea powstania ogrodu botanicznego w Grudziądzu zrodziła się w początku XX w. W latach 1907-1919 ogród taki, zwany również Ogrodem Ludowym, funkcjonował w Parku Miejskim, został jednak zniszczony podczas I wojny światowej. Ogród botaniczny nad kanałem Trynka założono staraniem Towarzystwa Upiększania Miasta. Decyzja w tej sprawie zapadła uchwałą z 21 lipca 1933 r. W związku z przypadającymi obchodami 250-rocznicy odsieczy Wiednia nadano mu imię króla Jana III Sobieskiego. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 1935 r.
 
W kolejnych latach ogród uległ przekształceniom. Prace rewitalizacyjne przeprowadzono w nim w roku 2007. Ogród umiejscowiony jest między ul. gen. Bema i Armii Krajowej. Na jego obszarze znajduje się basen, budynek gospodarczy, mała architektura w tym zegar słoneczny. 

Na terenie Ogrodu Botanicznego stwierdzono występowanie 39 gatunków drzew i 37 gatunków krzewów, co stanowi, biorąc pod uwagę niewielki obszar, bogatą kolekcję charakterystyczną dla tego typu miejsc. Do pierwotnych nasadzeń zaliczyć można m.in. okazy platana klonolistnego, dębu szypułkowego i błotnego, jesiona wyniosłego, grujecznika japońskiego, czy lipy szerokolistnej. Ciekawostką przyrodniczą jest obecność starodrzewu z gatunku Tetradium daniellii, wyjątkowo rzadko występującego w Polsce. Ważną rolę pełnią również rabaty i kwatery z roślinnością jednoroczną i bylinami. 

W opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków grudziądzki Ogród Botaniczny posiada wartość historyczną, jako wyraz trendu, polegającego na zakładaniu parków i ogrodów o funkcjach nie tylko rekreacyjnych, ale i naukowych, szczególnie wyraźnego w XIX i początku XX w. Było to efektem zainteresowania kolekcjonerstwem roślin egzotycznych, szczególnie drzew pochodzących z Azji. Należy podkreślić również wartość przestrzenną Ogrodu, który ze względu na swoje położenie jest silnie powiązany krajobrazowo z Kanałem Trynka. 
Biuro Prezydenta 

UM Grudziądz, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

  Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

  Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola