Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grudziądz: Życzenia dla bohatera

Data publikacji: 2018-03-12, Data modyfikacji: 2018-03-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Grudziądz: Życzenia dla bohatera

Płk Marian Michniewicz 10 marca obchodził będzie 105. urodziny. Z tej okazji zacnemu Jubilatowi, najstarszemu żyjącemu oficerowi Kawalerii Polskiej, życzenia przesłał Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.

„To dla mnie ogromny zaszczyt, że w imieniu własnym oraz mieszkańców kawaleryjskiego Grudziądza mogę złożyć Panu najserdeczniejsze życzenia z okazji 105. urodzin. Swoim życiem zapisał Pan niejedną piękną kartę w historii. I choć Pańska młodość upłynęła pod znakiem wojny i walki nie zatracił Pan ogromnej radości i chęci czerpania z życia pełnymi garściami. Dzięki takim niezwykłym bohaterom, jak Pan, dziś możemy żyć w wolnym, suwerennym kraju. Na zawsze, jako absolwent grudziądzkiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii i Szkoły Podchorążych Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii, pozostanie Pan cząstką naszego miasta” - napisał w liście prezydent Robert Malinowski. 

Marian Michniewicz urodził się 10 marca 1913 r. w Pracyplonach. Po ukończeniu szkoły średniej został skierowany - w 1934 r. - do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, którą ukończył w 1935 r. Następnie przyjęty został do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Jest absolwentem tej Szkoły, rocznika 1935 - 1937 z 6. lokatą i przydziałem do 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Służył w tym pułku do 1939 r. Wraz z macierzystym pułkiem walczył w kampanii wrześniowej do 6 października 1939 r. 

Więziony był w obozach jenieckich Arnswalde i Gross Born do lutego 1945 r. Po wojnie ukończył Politechnikę Warszawską i pracował do emerytury jako inżynier specjalista do spraw wodno-kanalizacyjnych. Działał także społecznie w Naczelnej Organizacji Technicznej i Duszpasterstwie Kawalerii i Artylerii Konnej w Warszawie. 

Jest członkiem Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej i wieloletnim jej darczyńcą. Uczestniczył w pierwszym i kolejnych Zjazdach Kawalerzystów II RP w Grudziądzu. Jest współorganizatorem Stowarzyszenia - Krajowe Koło Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. 

Przez wiele lat każdego roku uczestniczył w Świętach Pułku, dbał aby tradycje bohaterskiego 5. Pułku Ułanów były kultywowane przez młode pokolenia Polaków. W 2017 r. awansowany został przez Ministra Obrony Narodowej do stopnia pułkownika w stanie spoczynku. 

Płk Marian Michniewicz odznaczony jest m.in. Krzyżem Walecznych i Oficerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Jest najstarszym żyjącym oficerem Kawalerii Polskiej. 

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

  Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

  Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola