Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grudziądz: Przygotowania trwają

Data publikacji: 2017-11-28, Data modyfikacji: 2017-11-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Grudziądz: Przygotowania trwają

Zakończył się pierwszy etap prac związanych z przygotowaniem nowej wystawy pt. „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”. Wartość prac wyniosła ok. 350 tys. zł. Ekspozycja będzie dostępna w Pałacu Opatek Muzeum, a jej otwarcie zaplanowano na 9 listopada 2018 r.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi. Znajdzie się tu okazała kolekcja broni białej, pokazana zostanie również historia szkoły oraz życie codzienne w koszarach. Ponadto znajdą się na niej m.in. mundury kawaleryjskie, elementy wyposażenia kawaleryjskiego oraz pamiątki kawalerzystów.

Warto dodać, że zadanie realizowane jest na podstawie projektu plastyczno-wnętrzarskiego aranżacji i wyposażenia wystawy wykonanego przez Magdalenę Poprawską, opracowanego na podstawie scenariusza przygotowanego przez Annę Wajler - kuratora wystawy.

Ekspozycja zostanie przystosowana dla osób niepełnosprawnych poprzez przygotowanie traktów dla osób niedowidzących oraz etykiety do odczytywania audiodeskrypcji za pomocą urządzenia Milestone. Filmy, które będą elementem ekspozycji, montowane będą z napisami w wersji dla niesłyszących.

Do tej pory wykonano stałe elementy aranżacji wystawy w tym m.in. sufit podwieszany, wykładzinę wraz z oznaczeniami dla osób niedowidzących, zabudowę ścian i okładzin ściennych. Wszystkie prace realizował Zakład Usług Tartaczno-Stolarskich z Gąsawy. 
W roku 2018 zaplanowano zadania związane z opracowaniem zagadnień merytorycznych. 

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu wspieranie działań muzealnych oraz ze środków Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

UM Grudziądz, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     
    Polecane

    DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

     
    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

    Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

    Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

    Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola