Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grudziądz: Projekty uchwał

Data publikacji: 2017-02-12, Data modyfikacji: 2017-02-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Grudziądz: Projekty uchwał

Projekty uchwał ws. dostosowania sieci szkół: podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do reformy oświatowej zaprezentował 9 lutego na konferencji prasowej Prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz przedstawiciele Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej.

W spotkaniu z dziennikarzami obok Prezydenta udział wzięli: Joanna Iwanowska, Paweł Napolski i Jakub Kopkowski.

Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 r. samorządy mają czas do końca lutego 2017 r. na przygotowanie uchwał określających sieć szkół. Prezydent Grudziądza w grudniu 2016 r. powołał specjalny zespół ds. utworzenia sieci szkół w naszym mieście. W jego skład weszli: Naczelnik Wydziału Edukacji Andrzej Cherek - przewodniczący, radni: Joanna Iwanowska, Piotr Jezierski i Sławomir Szymański oraz Kierownik Referatu Planowania i Analizy w Wydziale Edukacji Danuta Kuczera - sekretarz. 

Członkowie Zespołu zajęli się m.in. analizą ilości uczniów zamieszkałych na poszczególnych ulicach Grudziądza oraz sal i pomieszczeń edukacyjnych w szkołach przewidzianych do nauki dla klas I-VIII, a także analizą możliwości wymiany wyposażenia sal lekcyjnych pomiędzy szkołami. Ponadto przedstawili propozycję utworzenia obwodów szkół podstawowych. 

Wypracowane wnioski zaprezentowano m.in. podczas spotkania z udziałem dyrektorów grudziądzkich placówek oświatowych oraz Komisji Edukacji Rady Miejskiej. W kolejnym etapie przygotowano projekty uchwał dotyczące sieci szkół, które omówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

„W mojej ocenie reforma oświaty jest przygotowana pośpiesznie, bez odpowiednich konsultacji i analiz. Jednak samorządy są zobligowane do przestrzegania prawa i wdrożenia ustawy od 1 września br., więc i w Grudziądzu tego terminu dotrzymamy. Przy tej okazji dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektów uchwał, tym bardziej, że działali pod presją czasu. Skrupulatnie przeanalizowaliśmy wszystkie dane, a przygotowane uchwały są tego najlepszym dowodem. Uznaliśmy, że zaproponowane rozwiązania są optymalne i pozwolą na właściwe funkcjonowanie szkół w naszym mieście. Oczywiście czynić będziemy starania, by wszyscy nauczyciele oraz pracownicy administracji znaleźli zatrudnienie” mówił prezydent Robert Malinowski.

Zgodnie z nową reformą oświaty zespół publicznych szkół, w skład którego wchodzi jedynie sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, staje się ośmioletnią szkołą podstawową. Dotyczy to:

- Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Heweliusza przy ul. Droga Mazurska 2, w skład którego wchodziło Gimnazjum Nr 1 i Szkoła Podstawowa Nr 11 - od 1 września staje się szkołą podstawową
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich przy ul. Sobieskiego 12, w skład którego wchodziło Gimnazjum Nr 2 i Szkoła Podstawowa Nr 20 - staje się szkołą podstawową,
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 przy ul. Żeromskiego 8, w skład którego wchodziło Gimnazjum Nr 3 i Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Stefana Żeromskiego - staje się szkołą podstawową
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy ul. Nauczycielskiej 19, w skład którego wchodziło Gimnazjum Nr 5 i Szkoła Podstawowa Nr 21 - staje się szkołą podstawową

Z kolei Gimnazjum Nr 12 funkcjonujące w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 3 przy ul. Korczaka 23 ze Szkołą Podstawową Nr 7 i V Liceum Ogólnokształcącym zostanie włączone w Szkołę Podstawową Nr 7. Gimnazjum dla Dorosłych funkcjonujące w strukturach Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Ks. Stanisława Staszica zaproponowano, by przekształcić w Szkołę Podstawową Nr 1 dla Dorosłych obejmującą kształcenie w klasach VII i VIII. 

Mając na względzie potrzebę zapewnienia miejsca realizacji obowiązku szkolnego dzieciom zameldowanym w Grudziądzu, w oparciu o dane demograficzne, odległość od szkół oraz warunki lokalowe proponuje się przekształcenie 3 gimnazjów funkcjonujących samodzielnie w ośmioletnie szkoły podstawowe. Dotyczy to przekształcenia:

- Gimnazjum Nr 4 im. Mikołaja Kopernika z siedzibą przy ul. Konarskiego 14 w Szkołę Podstawową Nr 1 im. Mikołaja Kopernika,
- Gimnazjum Nr 6 im. Sybiraków (z klasami integracyjnymi) z siedzibą przy ul. Al. 23 Stycznia 30 w Szkołę Podstawową Nr 17 im. Sybiraków (z klasami integracyjnymi),
- Gimnazjum Nr 7 im. gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego (z klasami sportowymi) z siedzibą przy ul. Mikołaja z Ryńska 6 w Szkołę Podstawową Nr 8 im. gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego (z klasami sportowymi). 

Biorąc pod uwagę warunki demograficzne oraz możliwości lokalowe: Gimnazjum Nr 8 (funkcjonujące w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego) przy ul. Legionów 2 i Gimnazjum Nr 9 przy ul. Paderewskiego 10, wskazujące na brak potrzeby powoływania kolejnej szkoły podstawowej w tych rejonach, zostaną stopniowo wygaszane. 
Od 1 września 2017 r. w Grudziądzu będzie 16 szkół podstawowych, w tym 13 dotychczas funkcjonujących i 3 przekształcone z gimnazjów. 

W związku z wejściem w życie ustawy Prawo oświatowe zmieni się również struktura organizacyjna szkolnictwa specjalnego: 

- w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Sikorskiego 42 dotychczasowa szkoła podstawowa stanie się 8-letnią szkołą podstawową specjalną z klasami Gimnazjum Nr 10 Specjalnym funkcjonującym do ich wygaszenia do 31 sierpnia 2019 r., 
- w Zespole Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych przy ul. Parkowej 25 dotychczasowa szkoła podstawowa stanie się 8-letnią szkołą podstawową specjalną z klasami Gimnazjum Nr 11 Specjalnym funkcjonującym do ich wygaszenia do 31 sierpnia 2019 r. Zmianie nie ulega Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w SOSW Nr 1 w Grudziądzu, 
- w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 przy ul. Kasprowicza 4 zasadnicza szkoła zawodowa specjalna wchodząca w skład tego Ośrodka stanie się 3-letnią specjalną szkołą branżową I stopnia. 

Od 1 września 2017 r. dotychczasowe zasadnicze szkoły zawodowe staną się trzyletnimi branżowymi szkołami I stopnia. Z kolei licea ogólnokształcące dla młodzieży i dorosłych oraz technika przekształcą się w nowe typy szkół w drugim etapie reformy ustroju szkolnego tj. 1 września 2019 r. wydłużając naukę o 1 rok. 

Warto dodać, że uchwały mają charakter intencyjny i stanowią podstawę do zasięgnięcia obligatoryjnej opinii Kuratora Oświaty i związków zawodowych. Opinia Kuratora odnosić się będzie do oceny zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w uchwałach oraz oceny zapewnienia dzieciom i młodzieży możliwości realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

redakcja, Źródło artykułu: UM Grudziądz, Autor zdjęć: UM Grudziądz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

  Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

  Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola