Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grudziądz: Konferencja o seniorach

Data publikacji: 2017-09-07, Data modyfikacji: 2017-09-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Grudziądz: Konferencja o seniorach

Poseł RP Tomasz Szymański, Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz oraz Przewodnicząca Grudziądzkiej Rady Seniorów Lidia Chmielewska 6 września na konferencji prasowej podsumowali dotychczasowe działania na rzecz seniorów podejmowane w mieście.

Program „Grudziądzka Karta Seniora” został przyjęty Uchwałą Nr XXXIII/4/17 Rady Miejskiej Grudziądza z 25 stycznia 2017 r. i jest jednym z elementów polityki społecznej realizowanej przez gminę-miasto Grudziądz na rzecz osób starszych. Adresatami programu są osoby, które ukończyły 60. rok życia, zamieszkałe na terenie gminy-miasto Grudziądz lub Gminy Grudziądz. Karta przyznawana jest bezpłatnie na wniosek seniora i ważna jest bezterminowo. 

Prezydent Grudziądza wystąpił do grudziądzkich przedsiębiorców (ok. 200) z propozycją przystąpienia do programu, by poprzez oferowane uprawnienia dla posiadaczy kart ułatwić im dostęp do zakupu towarów lub usług. 

Pierwsze wnioski o wydanie Kart Seniorów zostały przyjęte w Urzędzie Miejskim 1 marca br. Do 31 sierpnia złożyło je 6726 mieszkańców Grudziądza i 127 mieszkańców Gminy Grudziądz. 

„Karty odebrało 6593 mieszkańców Grudziądza i 84 mieszkańców Gminy Grudziądz. Do programu przystąpiło 68 partnerów, którzy oferują uprawnienia w 87 miejscach. Te dane świadczą o dużej popularności programu, co nas bardzo cieszy. Zachęcam osoby po 60. roku życia, by ubiegały się Kartę oraz przedsiębiorców do oferowania zniżek właśnie dla tej grupy klientów. Oczywiście nadal będziemy przygotowywać projekty i przedsięwzięcia dedykowane seniorom. Wierzę, że dzięki współpracy z Panem Posłem Tomaszem Szymańskim oraz Grudziądzką Radą Seniorów będzie coraz więcej propozycji dla osób po 60-tce” mówił prezydent Robert Malinowski.

W mieście działa Grudziądzka Rada Seniorów, która jest organem o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym. Jej celem jest pobudzanie aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej, wykorzystanie potencjału organizacji oraz podmiotów działających na rzecz seniorów. Członkowie Grudziądzkiej Rady Seniorów zostali powołani Uchwałą Nr XIX/17/16 Rady Miejskiej Grudziądza z 30 marca 2016 r. W jej skład wchodzą:
• przedstawiciele osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych:
- Lidia Chmielewska - przewodnicząca, 
- Stefania Bieńkowska,
- Adam Chojnacki,
- Helena Danielewicz,
- Krystyna Niećko,
- Krzysztof Rotnicki,
- Danuta Strzechowska-Micorek,
- Piotr Szulc,
• przedstawiciel Rady Miejskiej Grudziądza - Wiesław Poliński,
• przedstawiciel Prezydenta Grudziądza - Jolanta Herba.


W 2016 r. Grudziądzka Rada Seniorów odbyła siedem posiedzeń oraz spotkała się z pensjonariuszami Domu Dziennego Pobytu, członkami Klubu Seniora „Ikar”. Ponadto od czerwca ubiegłego roku prowadzi comiesięczne dyżury, które odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Urzędzie Miejskim, współorganizuje m.in. obchody Międzynarodowego Dnia Seniora i finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Warto dodać, że członkowie Grudziądzkiej Rady Seniorów uczestniczyli m.in. w konferencjach dla rad seniorów (konferencji „Rady seniorów - partnerstwo z samorządami” w Warszawie, II sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie oraz II ogólnopolskim spotkaniu rad seniorów „Zoom na Rady. Masz Radę, masz wpływ” w Warszawie i Legionowie) i spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w filii nr 13 Biblioteki Miejskiej. W roku 2017 odbyło się już 6 posiedzeń Rady Seniorów, kontynuowane są dyżury i wizyty w klubach seniora działających na terenie miasta oraz projekt „Biblioteka przyjazna seniorom”. 

„Cieszę się, że tak dobrze rozwija się współpraca pomiędzy samorządem a Radą Seniorów i nie brakuje nam pomysłów na kolejne przedsięwzięcia realizowane z myślą o seniorach. Już dziś zapraszam na obchody Dnia Seniora, które odbędą się 16 września na grudziądzkiej Marinie” powiedział Poseł Tomasz Szymański. 

Warto dodać, że miasto oferuje również pomoc w formie usług opiekuńczych dla osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione. W 2016 r. objęto nimi 431 osób. Ponadto na terenie naszego miasta działa Dom Dziennego Pobytu, który zapewnia dzienną opiekę, zajęcia mające na celu aktywizację i rozwijanie zainteresowań, wzmacnianie kontaktów interpersonalnych, organizację czasu wolnego oraz posiłki, a także Dom Pomocy Społecznej przeznaczony dla osób wymagających całodobowej opieki.
UM Grudziądz, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

  Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

  Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola