Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grudziądz: Kawaleria na wystawie

Data publikacji: 2018-11-09, Data modyfikacji: 2018-11-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Grudziądz: Kawaleria na wystawie
Zapraszamy grudziądzan i gości naszego miasta do odwiedzenia wystawy przygotowanej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt. „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. 1920-1939”. Ekspozycja dostępna będzie w muzealnym Pałacu Opatek. 

Dzień otwarty z wystawą zaplanowano w sobotę, 10 listopada o godz. 12.00. W programie: oprowadzanie kuratorskie, prezentacje i filmy. 

„Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920 - 1939” to ekspozycja poświęcona największej tego typu uczelni wojskowej w Europie międzywojennej (po Saumur we Francji), jedynej w Polsce, kształcącej kadrę dowódczą tej formacji. Celem nadrzędnym wystawy jest pokazanie historii Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, a także jego roli w szkoleniu oficerów kawalerii II RP, w kształtowaniu ich postaw, norm zachowania, obyczajów, rozumienia takich pojęć, jak Honor, czy Ojczyzna, które dla tego pokolenia miały ogromne znaczenie, a których wartość chcemy przywrócić. Nie mniej ważnym zagadnieniem jest ukazanie roli szkoły w rozwoju ówczesnego sportu konnego, bowiem właśnie w Centrum Wyszkolenia Kawalerii wypracowano tzw. polski system jazdy, dzięki któremu Polacy odnosili sukcesy na Olimpiadach. 

Projekt ekspozycji został przygotowany pod istniejące pomieszczenia zabytkowego Pałacu Opatek na dwóch kondygnacjach. Opracowano go zgodnie ze współczesnymi wymogami i trendami w muzealnictwie wyrażonymi poprzez nowoczesną aranżację w oparciu o oryginalny, bogaty materiał ekspozycyjny oraz pełne informacje historyczne i najnowsze rozwiązania multimedialne. Całość w atrakcyjny dla widza sposób ilustruje najważniejsze wydarzenia z życia Centrum Wyszkolenia Kawalerii, szkolenie, życie codzienne, infrastrukturę, broń i barwę, sport konny, w tym tzw. Grupę Olimpijską. Tradycyjny sposób pokazywania oryginalnych obiektów w gablotach, uzupełnia narracja z wykorzystaniem archiwalnych filmów, prezentacji multimedialnych, nagrań muzycznych. Wystawa jest przystosowana dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. 

W salach na parterze zaprezentowano zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi. Tutaj podziwiać można okazałą kolekcję broni białej - wszystkie wzory szabli używanych przez polskich kawalerzystów i lance.
W centralnym miejscu sali ustawiona jest rzeźba naturalnej wielkości, przedstawiająca kawalerzystów konno, w cwale, nawiązująca do znanych szarż, 18. Pułku Ułanów Pomorskich oraz 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, z września 1939 r.
Dalsza część poświęcona jest historii szkoły i życiu codziennemu w koszarach. Na ekranie monitora prezentowany jest film o historii Centrum Wyszkolenia Kawalerii przedstawiający najważniejsze wydarzenia, strukturę organizacyjną i życie codzienne kawalerzysty. W gablotach natomiast znajdują się pamiątki związane bezpośrednio ze szkołą oraz kolekcja oryginalnych odznak pułkowych.
Kolejną strefę zadedykowano jeździe konnej oraz sportom konnym. Ta część ekspozycji imituje stajnię. Znajdują się tu siodła oraz akcesoria jeździeckie, nagrody i puchary z zawodów sportowych, a także repliki umundurowania polowego kawalerzysty. Na ścianach umieszczono wydruki wielkoformatowe z wizerunkiem stajni i budową lancy.
Na I piętrze, w gablotach wolnostojących, umieszczono oryginalne mundury kawaleryjskie wraz z ekwipunkiem, a w gablotach wnękowych - kolekcję broni palnej i elementy wyposażenia kawaleryjskiego. Na wydrukach wielkoformatowych pokazane zostały wizerunki regulaminowego umundurowania kawalerzysty i wyposażenia sakw. Ponadto na ekranach, umieszczonych na ścianie, w formie krótkich filmów prezentowane są zagadnienia związane ze szkoleniem kawaleryjskim (jazda konna i woltyżerka, władanie bronią białą, wychowanie fizyczne, zajęcia teoretyczne, wyszkolenia bojowe, wyszkolenia strzeleckie). Wśród zbiorów znajdują się również osobiste pamiątki po kawalerzystach i replika sztandaru Oficerskiej Szkoły Kawalerii, na który ślubowanie składały kolejne roczniki podchorążych Szkoły Podchorążych Kawalerii i Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii.
Ekspozycja została przystosowana dla osób niepełnosprawnych poprzez przygotowanie traktów dla osób niedowidzących oraz etykiet do odczytywania audiodeskrypcji. Filmy prezentowane będą z napisami w wersji dla niesłyszących.

Pierwsze prace związane z przygotowaniem wystawy rozpoczęły się w 2017 r.

Zrealizowana została na podstawie projektu plastyczno-wnętrzarskiego aranżacji i wyposażenia wystawy wykonanego przez firmę IMAGINGA STUDIO Magdalena Poprawska, opracowanego na podstawie scenariusza przygotowanego przez Annę Wajler - kuratora wystawy.
Całkowity koszt zadania wyniósł 555 447,63 zł, w tym dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”): 188 275,50 zł, Urzędu Miejskiego w Grudziądzu: 330 000 zł oraz wkład Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi: 37 172,13 zł.
Warto dodać, że Prezydent Grudziądza Robert Malinowski objął wystawę honorowym patronatem. 

Wstęp wolny.

UM Grudziądz, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

  Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

  Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola