Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grudziądz: Kapsuła czasu w twierdzy

Data publikacji: 2018-11-05, Data modyfikacji: 2018-11-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Grudziądz: Kapsuła czasu w twierdzy

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „RAWELIN” zachęca grudziądzan do przygotowania „kapsuły czasu”.

Każdy kto, 11 listopada, odwiedzi Twierdzę Grudziądz będzie mógł się podpisać pod listem z życzeniami dla Polski. Ponadto organizatorzy zachęcają do przyniesienia ze sobą i przekazania podpisanych zdjęć osobistych lub portretów całych rodzin, które zostaną umieszczone w „kapsule czasu” - szczelnie zamkniętym pojemniku odpornym na działania „ziemi wody ognia i powietrza”. Pomysłodawcy wierzą, że za wiele lat ktoś odnajdzie nasze przesłanie i list do potomnych. 

Przesyłka zawierająca list oraz zdjęcia zostanie ukryta na terenie Cytadeli Twierdzy Grudziądz, a miejsce jej zdeponowania znane będzie tylko obecnemu Komendantowi 13. WOG oraz osobom bezpośrednio zabezpieczającym i ukrywającym kapsułę. Osoby te będą honorowo zobowiązane przez Komendanta do zachowania tajemnicy „po wsze czasy”.

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

  Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

  Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola