Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grudziądz: Gospodarny samorząd

Data publikacji: 2017-10-04, Data modyfikacji: 2017-10-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Grudziądz: Gospodarny samorząd

Grudziądz znalazł się na 8. miejscu rankingu „Gospodarny Samorząd 2017” w kategorii miast na prawach powiatu. Laureatów ogłoszono podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Zestawienie przygotowali eksperci Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika, Instytutu Studiów Wschodnich oraz Forum Ekonomicznego w Krynicy. 

W kapitule rankingu zasiedli: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunt Berdychowski, Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich Rudolf Borusiewicz, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Andrzej J. Chochół, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Teresa Czerwińska, Paweł Jabłoński reprezentujący Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie Janusz Kot, Dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego z Banku Pekao SA Rafał Petsch, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, Rektor Szkoły Głównej Handlowej Marek Rocki i Dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich Paweł Tomczak. 
  
Rozpatrywano osiągnięcia samorządów w latach 2014 -2016 (w odniesieniu do roku 2013). Ranking przebiegał w II etapach. W pierwszym, na podstawie informacji finansowych, wybrane zostały gminy, do których trafiła ankieta. Oceniano m.in. dochody własne do dochodów ogółem, dochody własne na mieszkańca, nadwyżkę bieżącą do wydatków bieżących, inwestycje do dochodów, zadłużenie do dochodów, wpływy z PIT i CIT, wpływy z podatku od nieruchomości, wydatki na transport i gospodarkę mieszkaniową. W drugim recenzowano gminy na podstawie danych finansowych oraz odpowiedzi uzyskanych w ankietach, gdzie pytano m.in. o preferencje podatkowe dla biznesu, plan zagospodarowania przestrzennego, projekty PPP czy wydatki na promocję gminy. 

Nagrody zostały przyznane w kategorii:
- miasta na prawach powiatu
- gminy miejskie i miejsko-wiejskie
- gminy wiejskie

Grudziądz uplasował się na 8. miejscu z wydatkami w przeliczeniu na 1 mieszkańca w wysokości 5288 zł i dochodami 5553 zł na 1 osobę. Wartość umów o dofinansowanie unijne wyniosła 1297 zł na 1 grudziądzanina. 
jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

  Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

  Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola