Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grudziądz: Atrakcja dla zwiedzających

Data publikacji: 2017-11-09, Data modyfikacji: 2017-11-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Grudziądz: Atrakcja dla zwiedzających

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości po raz kolejny dla zwiedzających zostanie otwarta grudziądzka Cytadela. Twierdza będzie dostępna w godz. 11.00-15.00.

Na majdanie Cytadeli jednostki wojskowe stacjonujące w naszym mieście oraz z zaprzyjaźnionych garnizonów wystawią sprzęt wojskowy i uzbrojenie zarówno zabytkowe, jak i to najbardziej współczesne. Wojskowi ratownicy medyczni będą prowadzić naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Z kolei operatorzy i instruktorzy udzielą informacji o prezentowanym wyposażeniu. 

Zainteresowani będą mogli zasiąść za kierownicą pojazdów, przymierzyć się do karabinu czy pistoletu. Dwie, zaproszone przez Komendanta 13 WOG, grupy Rekonstrukcji Historycznych - ze Złotowa oraz z Chełmna - zaprezentują historyczne umundurowanie, uzbrojenie, opowiedzą i zaprezentują dawne koszarowe życie oraz ówczesne regulaminy i zwyczaje wojskowe. 

Jeśli będą chętni z klas lub organizacji mundurowych, to przeprowadzony zostanie profesjonalny turniej strzelecki z broni pneumatycznej - strzelnicę wystawia Klub Strzelecki Combat. Na polowej scenie zagra Grudziądzka Orkiestra Dęta oraz wystąpią soliści z Klubu Centrum Szkolenia Logistyki. 

Zwiedzającym zostanie udostępniony majdan i punkt widokowy z lunetami. Po wyznaczonym do zwiedzania terenie można będzie poruszać się samemu. Ponadto obecni będą przewodnicy Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego RAWELIN, którzy zapraszają na wspólne zwiedzanie m.in. bram, rawelinów, bastionów oraz chodników: komunikacyjnych, minowych i kontrminowych. 

Jednym z takich podziemnych chodników będzie można przedostać się z majdanu do sali kominkowej Bastionu III. Następnie wejść na majdan Bastionu III do miejsca, w którym został pochowany jeden z pruskich bohaterów – obrońców twierdzy podczas wojen napoleońskich.

Przed bramą główną zlokalizowany będzie „główny punkt aprowizacyjny”, gdzie będzie można zjeść wojskową grochówkę z wkładką, czy też wypić ogólnowojskową czarną kawę dobrze osłodzoną. Dostępne tu będą także pamiątki z pobytu. Dla najmłodszych przygotowano 1000 biało-czerwonych chorągiewek oraz 200 biało-czerwonych baloników.

Organizatorami wydarzenia są: Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne RAWELIN, Urząd Miejski oraz 13 Wojskowy Oddział Gospodarczy. Urząd przekazał na ten cel dotację w wysokości 8450 zł.

Na terenie Cytadeli zostanie zorganizowany parking. Zachęcamy również do korzystania ze specjalnego autobusu. 

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

  Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

  Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola