Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

2,5 mld zł dofinansowania dla średnich miast - Grudziądz jako jedno z nich może ubiegać się o wsparcie

Data publikacji: 2017-07-02, Data modyfikacji: 2017-07-02
A A AWydrukDrukuj  
 
2,5 mld zł dofinansowania dla średnich miast - Grudziądz jako jedno z nich może ubiegać się o wsparcie

Pakiet dla średnich miast zakłada m.in. dofinansowanie inwestycji w zakresie poprawy infrastruktury komunalnej - poinformował wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja „Nowe podejście - nowe możliwości" dotycząca wsparcia rozwoju miast średnich. W ramach krajowych programów operacyjnych przewidziano dla tych obszarów ok. 2,5 mld zł.

Pakiet dla średnich miast dotyczy miejscowości powyżej 20 tys. mieszkańców oraz powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – obecnie jest ich 255. Według resortu rozwoju szczególnego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie, wskazane w analizie Polskiej Akademii Nauk, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze.

Pakiet dla średnich miast jest elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP, pakiet skierowany jest zarówno do samych miast - będzie służył wsparciu inwestycji komunalnych – jak i do przedsiębiorców, aby w tych miejscowościach inwestowali.

„Samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie przede wszystkim na poprawę infrastruktury komunalnej (…), ale także na wsparcie młodych ludzi, którzy działają w miastach średnich, na pobudzenie przedsiębiorczości, (…) żeby coraz więcej inwestycji prywatnych było (tam) realizowanych” – powiedział.

Dofinansowanie z funduszy UE na lata 2014-2020 tylko dla miast średnich wyniesie prawie 2,5 mld zł. W krajowych programach przewidziano dla nich preferencje, m.in. dedykowane nabory w wybranych obszarach. Jak wyliczył resort rozwoju, będzie to ok. 970 mln zł w programie Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), ok. 900 mln zł w programie Inteligentny Rozwój (POIR), a także m.in. ok. 520 mln zł w programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Pierwsze dedykowane nabory zostały już uruchomione.

Dodatkowo średnie miasta będą miały możliwość wykorzystania instrumentów, które znajdują się w ofercie Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS), zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. FIS umożliwia np. zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych.

„W ramach tego funduszu, obecnie o wartości 400 mln zł, udzielane będzie również wsparcie na inwestycje komunalne realizowane przez samorządy, ale skupiliśmy się tutaj także na działaniach doradczych” - podkreślił Hamryszczak. Jak wyjaśnił, chodzi o działania przedinwestycyjne, pozwalające właściwie dopasować instrumenty, niekiedy zwrotne, by samorządowcy wiedzieli, jak tworzyć skomplikowane montaże finansowe. 

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

  Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

  Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola