Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

OFERTA MUZEALNA W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM

Data publikacji: 2022-04-11, Data modyfikacji: 2022-04-11
A A AWydrukDrukuj  
 
OFERTA MUZEALNA W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM

Od wtorku, 12 kwietnia 2022 r., w hallu Gmachu Głównego Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5, prezentowana będzie wystawa „Nabytki 2021”. Ekspozycja ta przygotowana została z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, obchodzonego od 1983 roku w dniu 18 kwietnia, a ustanowionego przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. Dzień ten wpisany został przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym.

Z okazji tego święta grudziądzkie Muzeum od lat przygotowuje prezentację nabytków, które w minionym roku trafiły do muzealnych zbiorów i wzbogaciły kolekcje poszczególnych działów. W tym roku zaprezentowane zostaną zabytki z zakresu historii, sztuki i etnografii oraz numizmatyki. Szczególnej uwadze Muzeum poleca eksponat, który znalazł się w jego zbiorach dzięki hojności mieszkańców Grudziądza – Figurka Małpki ze sztucznej lawy wulkanicznej, z lat 20. XX w., wyprodukowana przez Wulkanit – Grudziądz.

Ponadto na wystawie zobaczyć można także m.in. dar Rodziny Dobrzańskich – kolekcję odznaczeń Henryka Grendy – żołnierza 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie), uczestnika bitwy o Monte Cassino (1944 r.). Wśród prezentowanych eksponatów na uwagę zasługują również skrypty poświęcone teorii jazdy oraz zasadom i metodom wyszkolenia wojskowego, album z fotografiami z Wysp Kanaryjskich i Kamerunu z początku XX w. czy pamiętnik Janiny Klattówny. Przy okazji tego święta nie można zapomnieć o muzealnych obiektach – spichrzach, górze zamkowej, gmachu głównym (dawniej siedziba klasztoru benedyktynek), które niewątpliwie są jednymi z najcenniejszych i najpiękniejszych reprezentantów dziedzictwa kulturowego na mapie naszego miasta i regionu. Zachęcamy do podziwiania panoramy grudziądzkich spichrzy wraz z głównym budynkiem Muzeum oraz do spaceru na górę zamkową. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to także moment, w którym szczególne podziękowania składamy konserwatorom i wszystkim tym, dla których wartością jest troska o dziedzictwo kulturowe.

W okresie Wielkiego Tygodnia nastąpią zmiany w godzinach otwarcia Muzeum: Muzeum czynne będzie czynne w godz. 10.00 – 15.00 w dniach: 15 kwietnia 2022 – Wielki Piątek oraz 18 kwietnia 2022 – Poniedziałek Wielkanocny.

Muzeum będzie nieczynne w dniach:16 kwietnia 2022 – Wielka Sobota oraz 17 kwietnia 2022 – Niedziela Wielkanocna.

Góra Zamkowa oraz Wieża Klimek - czynne codziennie w godz. 9.00 - 20.00.

W piątek - 22 kwietnia 2022 r. - historyk Dawid Schoenwald zaprasza do Gmachu Głównego Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 na interesujący wykład „W poszukiwaniu swoich przodków. Przygoda z genealogią”.

Podczas spotkania uczestnicy poznają podstawy badań historycznych w zakresie genealogii, czyli jak znaleźć własnych przodków, skąd czerpać wiedzę na temat historii domu, ulicy, wsi itd.; prowadzący opowie także, jak korzystać z archiwów i gdzie szukać źródeł historycznych. Przydatne będą kartki i długopisy. Spotkanie z cyklu „Piątek w Muzeum” odbędzie się 22 kwietnia 2022 r. o godzinie 17.00, wstęp – wg cennika.

, Źródło artykułu: Urząd Miejski w Grudziądzu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat grudziądzki - powiat w północno – wschodniej części  województwa kujawsko – pomorskiego z siedzibą w Grudziądzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Łasin, Radzyń Chełmski, Gruta, Rogoźno, Świecie nad Osą i Grudziądz zajmując powierzchnię 728,4 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: zabytkowe grody kultury łużyckiej i grody wczesnośredniowieczne, ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, resztki murów i czworoboczna wieża z zamku w Rogoźnie, ruiny zamku w Pokrzywnie, dwór obrony polskiej rodziny szlacheckiej w Boguszowie z XVI wieku, zespół pałacowo – parkowy w Mełnie, a także liczne pałace (w Białchowie, Bogdankach, Linowie, Nogacie, Nowych Jankowicach, Salnie i Wydrznie) oraz zabytkowy młyn wodny na rzece Osie z połowy XIX w.

    Przez powiat przepływa rzeka Osa, w dolinie której skupia się większość lasów oraz liczne jeziora (np. Jezioro Kuchnia, Jezioro Łasińskie, Jezioro Nogat czy Jezioro Zamkowe). Część stolicy powiatu wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Narodowego. Na terenie powiatu występują 3 rezerwaty przyrody: Dolina Osy, Jamy oraz Rogoźno Zamek.

    Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, działalności gospodarczej osób fizycznych, turystyce oraz przetwórstwie przemysłowym. Na terenie powiatu działają między innymi: KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Unia Sp. z o.o. – producent maszyn rolniczych (największy w Polsce) czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. .

    Szlak komunikacyjny powiatu stanowią autostrada A1 oraz droga krajowa nr 55.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola